مشکلات صنعت هوایی منحصر به تحریم ها علیه ایران نیست

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی گفت: مشکلات فعلی صنعت هوایی کشور منحصر به تحریم ها علیه ایران نیست چرا که ما امکان خرید هواپیماهای نسبتا نو را داریم.

غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در گفتگو با مهر، با اشاره به سقوط هواپیمای تهران - ارومیه و کشته شدن چندین تن از مسافران این پرواز، اظهارداشت: تحریم های بلند مدت علیه ایران بر روی صنعت هواپیمایی کشوراثرگذاشته است و نه تحریم های اخیرشورای امنیت.

وی ادامه داد: اینکه کشورهای تولیدکننده هواپیماهای پیشرفته از تحویل هواپیماهای نو به ایران خودداری می کنند  موجب می شود که تاثیر منفی بر صنعت هواپیمایی ایران بگذارد.

مصباحی مقدم با بیان اینکه شرکت های پیشرفته تولید کننده هواپیماهای مسافربری مثل جمبوجت و ایرباس، ملت ایران را تحت فشار قرارداده اند، تاکید کرد: ولی مشکلات فعلی صنعت هواپیمایی ایران منحصر به تحریم ها نیست چرا که کشور این امکان را دارد که هواپیماهای دسته دوم با کارکرد پنج ساله خریداری کند.

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی یادآورشد:ایران می تواند با وجود تحریم ها، حتی هواپیمای نسبتا نو خریداری کند اما بستر مناسب برای انجام این کار در وزارت راه فراهم نیست.

نماینده مردم تهران اضافه کرد: بخش خصوصی آمادگی دارد که هواپیماهای مناسبی را به ناوگان هوایی کشور وارد کند اما کمک و مساعدت لازم از سوی دولت به این بخش نمی شود و متاسفانه هواپیماهایی که اخیرا به ناوگان هواپیمایی کشور وارد شده عمری بالای 15 سال دارند که بخش مهمی از عمر مفید خود را طی کرده اند.

مصباحی مقدم معتقد است: سختگیری هایی که اکنون در وزارت راه نسبت به موافقت با خریداری هواپیما از سوی بخش خصوصی می شود باید کنارگذاشته شود چرا که با توجه به قیمتی که الان بلیت هواپیما دارد برای بخش خصوصی بسیار با صرفه است که هواپیماهای نسبتا نو را وارد صنعت هوایی کشور کند و حمل و نقل هوایی ایران را بهبود بخشد.

وی در بیان اینکه بخش حمل و نقل هوایی کشور تا چه حد امنیت جانی مردم را تامین می کند، گفت: امنیت جانی مسافران در حمل و نقل هوایی حرف اول را می زند ولی متاسفانه استفاده از هواپیماهای فرسوده دقیقا نقطه مقابل ایمنی حمل و نقل است.

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی گفت: در زمان حاضر بسیاری از مردم با ترس و اضطراب سفر هوایی می کنند و نگرانند، این نگرانی هم بیجا نیست و اتفاقاتی که افتاده این نگرانی ها را تشدید کرده است.

به اعتقاد مصباحی مقدم، وزارت راه باید به صورت جدی در صدد اصلاح وضعیت حمل و نقل هوایی کشور برآید و یکی از علل مهم استیضاح بهبهانی وزیر راه نیز همین موضوع است و من استیضاح وزیر راه را در مسیر رفع مشکلات صنعت هوایی کشور موثر می دانم. 

/ 0 نظر / 150 بازدید