سقوط بوئینگ 727 در ارومیه

جام جم آنلاین: رئیس اورژانس کل کشور از خارج کردن 50 تا 60 مصدوم حادثه سقوط هواپیما در نزدیکی ارومیه خبر داد و گفت: آخرین اخبار حاکی از این است که بعد از سقوط هواپیما خوشبختانه هواپیما منفجر نشده و احتمالا این اتفاق در ارتفاع پائین رخ داده است.

غلامرضا معصومی در گفتگو با مهر با بیان این مطلب گفت: مشکل محل حادثه این است که جو هوا مناسب نیست و حدود 70 تا 80 سانتی متر برف بر روی زمین نشسته و گل و لای فوق العاده ای داریم.

رئیس اورژانس کل کشور اضافه کرد: رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در منطقه سقوط هواپیما حاضر شده و فراخوانی از منطقه در بحث اورژانس های پیش بیمارستانی انجام شده است.

وی با بیان اینکه این هواپیما حامل 100 تا 105 مسافر و خدمه بوده است، گفت: بر طبق آخرین خبر، نیروهای امدادی وارد هواپیما شده اند و حدود 50 تا 60 مصدوم را خارج کرده و در حال جابجایی سرنشینان هواپیما هستند.

معصومی تاکید کرد: بیمارستانهای شهر ارومیه و اورژانس ها تخلیه شده و اتاق های عمل آنها خالی شده اند تا به مصدومین پس از انتقال به بیمارستان سریعا رسیدگی شود.

وی گفت: هنوز خبری از 40 تا 50 نفر دیگری که در هواپیما مانده اند ندارم.

محل سقوط هواپیما پیدا شد

با پیدا شدن محل دقیق سقوط هواپیمای مسیر تهران - ارومیه، مشخص شد این احتمال وجود دارد که برخی مسافران زنده مانده باشند.

سردار سرتیپ محمدعلی نصرتی، فرمانده انتظامی آذربایجان غربی دقایقی پیش در گفتگو با مهر گفت: این هواپیما راس ساعت 7.45 عصر به دلایلی که هنوز معلوم نیست سقوط کرد.

وی افزود: بلافاصله ستاد مدیریت بحران تشکیل شده و همزمان نیروهای امدادی و انتظامی برای یافتن لاشه هواپیما وارد عمل شدند.

محل سقوط هواپیما آلمان آباد است

نصرتی با بیان اینکه محل سقوط هواپیما کشف شده است اضافه کرد: این هواپیما در محلی به نام "آلمان آباد" واقع در سه راهی حسنلو به فاصله 15 کیلیومتری شهرستان ارومیه سقوط کرده است.

شرایط بد جوی از دلایل سانحه

سخنگوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفت: شماره پرواز هواپیمای بویینگ سقوط کرده در نزدیکی ارومیه 277 بوده که در حال فرود این سانحه رخ داده است.

شاهرخ نوش آبادی در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: این هواپیما که در حال فرود دچار سانحه شده است حامل 92 مسافر بزرگسال، دو مسافر نوزاد و 12 خدمه بوده است.

وی درباره دلایل سقوط هواپیما گفت: دلایل سقوط در حال بررسی است اما شرایط بد جوی و دید کم می تواند در وقوع این سانحه نقش داشته باشد.

نوش آبادی اضافه کرد: هنوز از تلفات اطلاعی در دست نیست اما بررسیها ادامه دارد.

انتقال 10 مصدوم به بیمارستان

کارشناس مسئول مرکز عملیات بحران وزارت بهداشت از انتقال 10 مصدوم سقوط هواپیمایی بوئینگ به مراکز درمانی خبر داد.

خالدی در گفتگو با ایسنا، در مورد آخرین وضعیت سقوط هواپیمای بوئینگ که ساعتی پیش در شمال شرقی ارومیه سقوط کرد، اظهار کرد: بر اساس گزارشهای دریافت شده این هواپیما 92 مسافر و هشت خدمه داشته و فرود اضطراری در روستای قلعه حسن لو داشته است.

وی ادامه داد: تاکنون 10 مصدوم به مراکز درمانی منتقل شده اند و احتمال اینکه تعداد مصدومان تا 50، 60 نفر افزایش یابد نیز وجود دارد؛ اما تا این لحظه هیچ آماری از کشته های احتمالی در دست نیست.

او اضافه کرد: در حال حاضر 36 آمبولانس پیش بیمارستانی در منطقه حادثه حضور دارند و 11 بیمارستان ارومیه نیز در آماده باش کامل هستند.

به گفته خالدی، نیروهای امدادی در شهرستان های همجوار همچون تبریز آمادگی خود را برای امدادرسانی اعلام کرده اند، اما مرکز اورژانس ارومیه اعلام کرده است که در حال حاضر مشکلی برای خدمات دهی به مصدومان وجود ندارد و در صورت نیاز این موضوع گزارش خواهد شد.

خالدی خاطرنشان کرد: وجود برف 50 تا 60 سانتی در کنار هواپیمای حادثه دیده و تاریکی هوا، دو معضلی است که امدادرسانی را با مشکل روبه رو کرده است.

همچنین، محبوب زارع ، رئیس ستاد بحران آذربایجان غربی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه تیم های امدادی به محل حادثه اعزام شده اند، گفت: بررسی های اولیه نشان می دهد محل سقوط این هواپیما در نزدیکی روستایی در حوالی سد حسن لو بوده است.

بر اساس اعلام اطلاعات پرواز فرودگاه مهرآباد، پرواز بوئینگ 727 هواپیمایی ایران ایر به شماره پرواز 277 که قرار بود ساعت 16 امروز تهران را به مقصد ارومیه ترک کند، ساعت 18:30 با تاخیر انجام شد و بر اساس اطلاعات رسیده این پرواز دچار سانحه شده است.

شرایط بد جوی و دید کم

یک فروند هواپیمای بوئینگ 727 به شماره پرواز 277 متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) ساعت 19:45 امروز هنگامی قصد داشت در فرودگاه ارومیه فرود بیاید، از این امر انصراف داد که حین انصراف از نشستن در فرودگاه ارومیه ارتباطش با برج مراقبت این فرودگاه قطع شده است.احتمالا علت موفق نشدن خلبان به نشستن در فرودگاه ارومیه، شرایط نامساعد جوی، بارش باران و دید کم (زیر هزار متر) بوده است.

عباسی مصیبی ، مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری با تایید خبر سقوط هواپیما اعلام کرد: این هواپیما با حدود 95 نفر سرنشین که از فرودگاه مهرآباد تهران به مقصد ارومیه پرواز کرده بود، هنگام نشستن در این فرودگاه دچار سانحه شد.

به گفته وی، ستاد مدیریت بحران استان آذربایجان غربی تشکیل جلسه داده و گروه امداد و نجات در حال رسیدگی به وضعیت مسافران این پرواز هستند.

او افزود: کمیسیون بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری به محل این حادثه اعزام شده اند که خبرهای تکمیلی در خصوص این حادثه اعلام خواهد شد.

امروز دو پرواز در مسیر تهران به ارومیه به دلیل شرایط نامساعد جوی کنسل شده بود.

هر فروند هواپیمای بوئینگ 727 ظرفیت 150 تا 160 مسافر و حداقل 11 خدمه پروازی را دارد.

وزیر راه عازم محل سقوط هواپیما شد

وزیر راه و ترابری پس از سانحه سقوط هواپیمای مسافربری در نزدیکی ارومیه راهی محل سانحه شد.

حمید بهبهانی وزیر راه امشب پس از سانحه سقوط هواپیمای بوئینگ 727 به شماره پرواز 277 (تهران به ارومیه) در نزدیکی ارومیه راهی محل سانحه شد تا از نزدیک در جریان حادثه باشد.

وزیر راه که قصد داشت مستقیم به ارومیه برود به دلیل نبود پرواز مسقیم به این شهر راهی تبریز شد تا از آنجا به ارومیه و محل سقوط هواپیما برود.

اخبار تکمیلی به محض دریافت ارسال می شود.

/ 0 نظر / 81 بازدید